Kareli ve çizgili kumaşlar

cizgili-kareli-05

Çizgili veya kareli kumaş alırken unutmayalım ki dikişlerle çizgileri birleştirmek için daha fazla kumaşa ihtiyacımız olacaktır. Bu miktarı hem kumaştaki desen resimlerinin tekrarlanmasının büyüklüğüne ve hem parçaların uzunluğuna ve sayısına bağlı olarak hesap etmeliyiz.Çoğu zaman 50 cm fazladan kumaş boyu yeterlidir.

Kareli veya çizgili kumaşların üstünde elbisemizin patron ve kalıplarını sadece boydan değil, istediğiniz modele göre enden veya verevden’de yerleştirebilirsiniz. Eğer siz, dikiş yapmaya yeni başlıyorsanız, bu tür kumaşlarda ilk dikiş tecrübeleri için  (az parçalı) sade  bir model seçiniz. Biraz daha ustalaştıktan sonra ( robalarla, manşetlerle, kumaş üstünde dikişli ceplerle ) daha zor modelleri seçebilirsiniz.  Ve değişik kombinasyonları  farklı derecelerde, küçük parçaları büyük parçaların üstüne koyarak, tasarlayabilir ve kesim için sisteminizi kurabilirsiniz. Böylece sade kesim modelleri kullanıp değişik modeller elde edebilirsiniz.

Kareli ve çizgili kumaşlar - 01
Kareli ve çizgili kumaşlar – 01
Kareli ve çizgili kumaşlar
Kareli ve çizgili kumaşlar – 02
Kareli ve çizgili kumaşlar
Kareli ve çizgili kumaşlar – 03

Ama her türlü seçiminizde bir kaç kuralı bilmekte ve hatırda tutmakta fayda vardır:

  • Kumaştaki çizgiler ön ve arka parçanın orta ve yan dikişlerinde birbirine gelecek şekilde, yaka, manşet ve roba’nın ya tam ortasına veya ortadan eşit uzaklıkta gelecek şekilde ayarlanıp yerleştirilmelidir;
  • Parlak renkli çizgileri göğüs veya kalça bölgelerde kullanırken giyen kişinin silueti ( bedeni ) daha geniş gösterir;
  • Takımlarda ( eteğin ceketle veya yelekle kullanıldığı ) çizgileri birbirini takip etmeli ve çizgiler sanki ceketten eteğe geçiyormuş gibi olmalıdır.
  • Çizgiler ve kareler  en çok dikişlerde birbirini karşılamalıdır. (Mesela ceketlerde, bel çizgilerine dikkat etmelisiniz, etek dikerken de boy çizgisine dikkat edilmelidir.)

Bütün çizgiler birleştirmek aslında mümkün değilse de, bu çizgileri aşağıda açıklandığı şekilde birleştirmeye gayret ve dikkat ediniz:

  • Yatay çizgiler orta ve yan dikişlerde;
  • Kol oyuntu dikişinde ön çıt yerinde;
  • Dikey çizgiler olabildiğince her yerde;
  • Ceplerin, kapakların ve değişik şekilde üst üstüne dikilen parçaların deseni alt parçaların deseniyle (eğer modele göre değişiklik yapmayacaksanız).

Keserken unutmayalım ki kumaş üstündeki desenler kestiğimiz yerden değil, diktiğimiz yerlerden birleşecektir.

 

Leave a Comment